اشتراک خبرنامه

شبکه و امنیت

امروزه استفاده از دوربینهای مداربسته به دو دلیل مهم تامین امنیت و نظارت بر عملکرد کارکنان و یا سیستمها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

CCTV kameraları
ارسال شده در : 2019-02-07   /   توسط admin   /   نظرات (3)

امروزه استفاده از دوربینهای مداربسته به دو دلیل مهم تامین امنیت و نظارت که شامل مواردی همچون پروسه انجام کاری مانند تولید ، عملکرد افراد ، رفت و آمد در مکانی خاص و یا حتی عمومی ، بسیار رایج شده است.

همانطور که میدانید اجزای اصلی یک سیستم دوربین مداربسته شامل حداقل یک دوربین ، یک دستگاه ضبط تصویر مخصوص ، کابل انتقال تصویر و هارد جهت ذخیره سازی می باشد. بنابر نیاز پروژه نوع خاصی از هرکدام از این قطعات انتخاب می شوند، که انتخاب هریک از اجزای اصلی می تواند در انتخاب بقیه اجزا تاثیر گذار باشد.

دوربین های مدار بسته بیرونی دوربین های آنالوگ حفاظت فیزینی

اجازه دهید قبل از هر چیز نگاهی به تاریخچه تولد و استفاده از دوربینهای مدار بسته بیندازیم:

دوربین مداربسته برای اولین بار درسال 1942 میلادی به سفارش ارتش آلمان بابت مشاهده آزمایشات موشکهای V2 توسط شرکت زیمنس با تکنولوژی آنالوگ طراحی و نصب شد. طراح و مسئول پروژه، مهندس آلمانی به نام والتر بروچ بود و در سال 1973 در آمریکا برای اولین بار از دوربین های مداربسته رونمایی شد و در نهایت درسال  1996 شرکت AXIS برای اولین بار دوربین مداربسته IP را تولید و به بازار عرضه کرد.

در ادامه و قبل از هر چیز نگاهی به تکنولوژیهای تصویری متداول در ایران خواهیم انداخت. زمانیکه از تکنولوژیهای تصویری صحبت میکنیم، منظورمان بررسی انواع خروجی دوربین ها است و سه تکنولوژی تصویری برای خروجی دوربینها وجود دارد. تکنولوژی آنالوگ، تکنولوژی دیجیتال و تکنولوژی IP. بد نیست نگاهی گذرا به هریک از این تکنولوژیها هم داشته باشیم.

1 – تکنولوژی آنالوگ : قدیمی‌ترین تکنولوژی تصویر برداری است که اساس آن ارسال سیگنالهای آنالوگ(سینوسی) روی کابل‌های RG59  و یا کابلهای دو زوج است. این تکنولوژی بدلیل نوع سیگنال آن که سینوسی است بسیار نویزپذیر است. باید بدانید که در دوربینهای آنالوگ کابل صدا و تصویر از هم جدا می‌باشد.

2 – تکنولوژی دیجیتال (HD) : اصطلاح HD مخفف عبارت High Definition می‌باشد که به معنای وضوح بالا است. این مدل دوربینها بخاطر نیاز صنایع طراحی شدند. این تکنولوژی تصویری مانند آنالوگ برای انتقال تصویر از سیگنالهای سینوسی روی کابل‌های RG59  استفاده می‌کند، اما از نظر نویز پذیری و کیفیت ذاتی تصویر و همچنین فاصله انتقال تصویر با کیفیت، نسبت به آنالوگ بسیار بهتر عمل میکند. در دوربینهای دیجیتال کابل صدا و تصویر با هم یکی است. اصطلاح HD یک استاندارد ثابت در رزولیشن نیست بلکه مجموعه‌ایی از استانداردها است که بر اساس انتقال سیگنال دیجیتال بر روی کابل کواکسیال کار می‌کنند. مهمترین رزولیشن‌ها 720P ، 1080P ، 1440P هستند که در بازار معمولا به دوربینهای با رزولیشن 1080P به بالا Full HD گفته میشود.

استانداردهای تصویری دیجیتال یا همان HD اقسام مختلفی دارند که دانستن آنها تاثیر مثبتی در طراحی پروژه و یا انتخاب و پیشنهاد تجهیزات به مشتریان خواهد داشت.

این استانداردها بطور خلاصه به شرح ذیل هستند:

AHD : این اصطلاح مخفف Analog High Definition که به معنی استاندارد آنالوگ با وضوح بالا است. این تکنولوژی توسط شرکت کره‌ای به نام Nextchip ساخته و ارائه شده است. این شرکت چیپ (تراشه) AHD را به شرکتهای تولیدکننده عمده مانند Techwin داد و به همین دلیل بسیاری از برندهای بازار از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است تکنولوژی AHD به سه دسته تقسیم می‌شود :

AHD-L : دارای کمترین رزولیشن در گروه AHD است.

AHD-M : دارای رزولیشن متوسط است.

AHD-H : دارای بیشترین رزولیشن است.

بنابراین درموقع خرید دوربینهای AHD دقت لازم را داشته باشید.

یکی از مشکلات دوربینهای با رزولیشن 4 مگاپیکسل به بالا این است که دستگاه های ضبط تصویر (DVR) در موقع بازبینی تصاویر نمی تواند تصاویر را با رزولیشن بیش از 2 مگاپیکسل نمایش دهد.

HDTVI :  این اصطلاح مخفف High Definition composite Video Interface و به معنی رابط انتقال تصویر با کیفیت بالا است. تکنولوژی HDTVI  توسط شرکت Techpoint تولید شده و شرکت چینی هایک ویژن از بزرگترین تولیدکننده ‌های دوربین مداربسته، بطور گسترده از تکنولوژی HDTVI  شرکت Techpoint استفاده می‌کند.

HDCVI : این اصطلاح مخفف High Definition Transport Video Interface و به معنی رابط ترکیب تصویری با کیفیت بالا است. تکنولوژی HDCVI  توسط شرکت داهوا تولید شده و این شرکت بطور انحصاری و گسترده از تکنولوژی خودش استفاده می‌کند. البته از چیپ‌های شرکت Techpoint نیز استفاده می‌کند.

   

3 – تکنولوژی IP : این اصطلاح مخفف Internet Protocol می‌باشد و همانطور که قبلا گفتیم دوربینهای IP برای اولین بار توسط شرکت AXIS تولید و ارائه شده است. این دوربینها با استفاده از سیگنالهای دیجیتالی که عموما سیگنالهای مربعی (پله‌ای) هستند، تصاویر را از طریق کابل شبکه و یا به صورت انتقال هوایی (شبکه های بیسیم) به دستگاه ضبط تصویر و یا سرور منتقل می‌کنند. در یک نگاه کلی این تکنولوژی بر مبنای ارتباطات شبکه های دیجیتالی و شبکه های کامپیوتری استوار بوده و از پروتکل ها و قوانین مشابهی استفاده میکنند.

و اما تکنولوژی های انتقال تصویر تنها به دو بخش تقسیم میشوند. حتما تا به اینجا متوجه شده اید. تکنولوژیهای انتقال تصاویر یا کابلی هستند و یا هوایی. نکته مهندسی این بحث اینجاست که تکنولوژی انتقال با تکنولوژی تصویربرداری متفاوت بوده و در طراحی پروژه ها باید با دقت به این موضوعات توجه داشت چرا که هریک از بخشهای یک پروژه امنیت و حفاظت فیزیکی، با توجه به شرایط و موقعیت محل استفاده انتخاب خواهند شد. اجازه دهید نگاهی به انواع تکنولوژیهای انتقال اطلاعات در پروژه های تصویربرداری و حفاظت فیزیکی از طریق دوربین های مدار بسته داشته باشیم.

کابلی

دوربین های مدار بسته بیسیمدوربین های مدار بسته کابلی

در تکنولوژی انتقال تصویر از طریق کابل، دو روش متداول وجود دارد:

1 - کابل سیمی با همان مسی       2 – کابلهای فیبر نوری

کابل سیمی

به کابلهای سیمی انتقال تصویر RG می‌گویند. در سیستمهای دوربین مداربسته از شماره RG59 استفاده می‌شود. جنس کابلهای سیمی عموما آلیاژی از مس می‌باشند، زیرا نسبت قیمت به اتلاف سیگنال مس در مقابل بقیه عناصر مانند طلا و نقره بسیار به صرفه است. البته لازم به ذکر است بعضی از کارخانه‌های تولید کابل‌هایRG59   برای پایین آوردن قیمت در این کابل‌ها از آلومینیوم، آهن و یا آلیاژی از اینها با روکشی از مس استفاده می کنند و به نظر من این یک نوع تقلب در کیفیت است. توصیه میکنم در خرید کابل بسیار محتاط باشید چون همانند اجرای پسیو شبکه های کامپیوتری، کیفیت تجهیزات و اصطلاحا رسانه های مورد استفاده، تاثیر مستقیم در نتیجه نهایی کار شما خواهد داشت. امروزه برای سهولت و سرعت بیشتر در انجام پروژه یک کابل نازک برق در کنار کابل‌های RG59   قرار می‌دهند که به این ترکیب کابلها، کابل ترکیبی گفته میشود که عمدتا در تامین و تغذیه ولتاژ مصرفی دوربینها مفید و در کاهش هزینه ها موثر است.

چه نکاتی را در اجرای کابلکشی در یک پروژه دوربین مدار بسته باید رعایت کنید به شرح زیر است:

اجزای کابل‌های RG59

این کابلها بر اساس نوع کاربردشان از 4 یا 5 قسمت تشکیل شده‌اند :

1- روکش بیرونی : معمولا سیاه است و از باقی اجزای کابل در برابر پارگی و صدمات ناشی از اتفاقات محیطی محافظت می‌کند. در حین اجرای پروژه در طول مسیر از این روکش محافظت کنید.

2 – روکش ورقی : که از جنس مس و یا آلومینیوم می‌باشد و یا از جنس آلومینیوم که یک طرف آن مس اندود شده است. در بعضی از کابلها این روکش ورقی وجود ندارد به همین دلیل نباید از آن کابلها در جایی که نویز زیادی وجود دارد استفاده کرد. این بخش از کابل در نقاط اتصال از کابل جدا میشود و در طول مسیر کابلکشی نباید ضربه و یا خدشه ای به این قسمت وارد کنید.

3 - شیلد : یک روکش سیمی است که از تعداد زیادی سیم نازک در هم تابیده شده تشکیل شده است. تعداد سیمهای درهم تابیده شده در میزان نویزگیری شیلد تاثیر بسزایی دارد. جنس شیلدها نیز از مس، آهن، آلومینیوم و یا آلومینیوم با روکش مسی می‌باشند. جنس و تعداد سیمهای درهم تابیده شده شیلد در قیمت کابل و کیفیت تصویر برای فواصل نسبتا زیاد ( در مکانهای دارای نویز) بسیار تاثیر گذار است. در خرید کابل با توجه به محل اجرای پروژه انتخاب مناسب صورت خواهد گرفت. میزان فشردگی شیلد بر اساس درصد (%64 و یا 96% ) و یا براساس تعداد سیمها (84 تایی، 96 تایی، 128تایی) سنجیده می‌شوند.

4- روکش داخلی : این روکش وظیفه محافظت از هسته کابل را دارد . جنس این روکش معمولا از فوم می‌باشد. در کابلهای با کیفیت پایین، روکش داخلی از جنس پلاستیکی و یا نازک است. هنگام اجرای پروژه خیلی مراقب این بخش از کابل هایتان باشید.

5- هسته : یک سیم مفتولی است که جنس آن آلیاژ مس، آلومینیوم و یا یکی از آن دو با روکش مس می‌باشد. البته در بیشتر مواقع جنس آن از آلیاژ مس است. جنس هسته حتی وقتی که آلیاژی از مس است، بسته به میزان مس خالص بکار رفته در آن کیفیت و مسلما قیمت آن بالاتر می‌رود.

قطر هسته و جنس آن در قیمت و کیفیت تصویر و فاصله قابل اطمینان انتقال تصویر بسیار تاثیر گذار است.

قطر هسته کابل از 5/0 تا 7/0 است که از نظر بنده قطر 5/0 اصلا مناسب نیست، ولی از قطر 6/0 می توان در فاصله های کم بین دوربین و دستگاه ضبط مانند 20 متر، استفاده کرد.

اما برای دوربینهای دیجیتال مانند HDCVI بهتر است در فاصله های بیشتر از 15 متر از قطر 7/0 استفاده کنید. چون ولتاژ و تعداد سیگنالهای دیجیتال در هر بسته ارسالی دیجیتال در دوربینهایی در سطح HDCVI  به بالا، بسیار بیشتر از دوربینهای HD می‌باشد.

موضوع دوربینهای مدار بسته و نکات مهم در زمان طراحی و بویژه اجرای تجهیزات حفاظت فیزیکی به اینجا ختم نمیشود و قطعا نکات بسیاری باید بدانید تا بتوانید پروژه درستی را اجرا کنید. سعی میکنیم در زمان های مناسب اطلاعات کاربردی و مهم بیشتری در اختیار شما قرار دهیم و امیدواریم مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم.

 

شرکت داده ورزان کاسپین، همواره همراه شما در پروژه های مختلف حفاظت فیزیکی خواهد بود و ما با داشتن دانش مهندسی مناسب، بهترین شیوه های اجرا را با مناسبترین قیمت تمام شده در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

#شرکت_داده_ورزان_کاسپین ، #دوربین ، #دوربین_مدار_بسته ، #حفاظت_فیزیکی ، #شبکه ، #کابل ، #کابلکشی ، #امنیت

نظرات

پیام خود را بنویسید
name message
  • 25/03/2019 سامان عظیمی

    مطالب شما در رابطه با حفاظت فیزیکی و استفاده از سیستمهای امنیت محیطی خوب و البته خیلی کلی بود. بنظر میرسه اگه یه کم کاربردی تر مطلب مینوشتید و شاید روشهای اجرا و نکات مهم در رابطه با روش های اجرای دوربین های مدار بسته رو توضیح میدادید مقاله و مطلب شما جذابتر میشد. البته بیشتر سایت ها هم بیش از این چیزی ندارند برای ارائه و بیشتر به معرفی دوربین اونم عمدتا دوربین های داهوا که بیشترین مصرف عمومی رو تو ایران داره پرداختند. به هر حال خسته نباشید و سایتتون از نظر محتوا خوب بود. یا علی

  • 18/04/2019 محسن محمدی

    سلام و درود بر شما خواستم به نوبه خودم و مجددا از پروژه تمیزی که برای مرکز گردشگری ما اجرا کردید تشکر کنم. کیفیت تصویر دوربین های نصب شده برای ما عالی بوده و خیلی عالی و بدون مشکل داریم استفاده میکنیم. ممنونم از زحمات شما و براتون آرزوی موفقیت میکنم

  • 04/08/2019 همکار

    با سلام مقوله دوربین خیلی خیلی مفصل تر از چیزی هست که شما نوشتید. جا داره در این رابطه یه پیج کاملا تخصصی داشته باشید و مطالب بیشتری کار کنید. موفق باشید

 
ads
 
ads