اشتراک خبرنامه

شبکه و امنیت

یک شبکه کامپیوتری چگونه اجرا میشود؟ نکات فنی و ریزه کاریهایی که باید در راه اندازی یک شبکه بدانیم کدامند؟ نکات مهم و عملی کابلکشی شبکه را بشناسیم.

Ağ Pasıf
ارسال شده در : 2019-02-21   /   توسط admin   /   نظرات (2)

اجرای شبکه پسیو و کابلکشی شبکه توسط شرکت داده ورزان کاسپیناجرای بخش پسیو یک شبکه که عمدتا از آن بخش غیرفعال نیز یاد میشود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا که تمامی سیستمهای تحت شبکه و کامپیوترهای سازمان شما که در حال دریافت یا ارائه سرویس و خدمات هستند بر بستر شبکه تعاملات داده ای و تبادل اطلاعات را برعهده خواهند داشت. قبل از هر چیز باید بدانید که همبندی شبکه های کامپیوتری انواع مختلفی دارد و هرچند قصد ما در این مقاله ارائه تئوری از شبکه های کامپیوتری نیست و تمرکز ما در ارائه نکات کلیدی و کاربردی خواهد بود، بهتر است بدانید که درحالت کلی و عمدتا دو نوع همبندی در شبکه ها مطرح هستند که عبارتند از شبکه های بیسیم (Wireless) و شبکه های مبتنی بر کابل.

اما اجازه دهید قبل از ورود به مباحث کاربردی تنها چند نکته ساده ولی مهم را از هریک از این توپولوژی ها بیان کنیم زیرا ممکن است برای برخی از مخاطبین محترم قدم اول در تصمیم گیری برای اجرای هریک از این توپولوژیها باشد. (معمولا توپولوژی تعریف علمی و جامع دیگری دارد و ما بصورت مصطلح و رایج بین همکاران حرفه ای از این کلمه به جای انواع همبندی استفاده کرده ایم و توپولوژی در مهندسی شبکه مفهوم بسیار گسترده ای از انواع پارامترهای مهندسی ارتباطات و شبکه را شامل میشود.)

در یک نگاه کلی تفاوت بسیار عمده بین شبکه های بیسیم و شبکه های کابلی در این است که تقریبا مبای کار شبکه های بیسیم بر اساس همه پخشی اطلاعات (Broadcasting) است و کلیه نودهای این شبکه، نود متحرک (Mobility Nodes) خواهند بود حتی اگر ورودی تجهیزات بیسیم در بخشی از شبکه شما وارد یک سوئیچ شده و از آن به بعد از شبکه مبتنی بر کابل استفاده شده باشد و این درحالیست که دغدغه بسیاری از مهندسین شبکه در ساختارهایی که ترافیک شبکه در آنها حائز اهمیت است و باید کنترل شود، مقابله با مشکل Broadcast است زیرا عامل همه پخشی ضمن کاهش کارایی شبکه به دلیل اعمال ترافیک زیاد نود به نود ممکن است در امنیت شبکه خطرات بالقوه ای ایجاد نماید. فراموش نکنیم که عامل Broadcast در شبکه های کابلی نیز میتواند اتفاق بیفتد ولی ذات شبکه های بیسیم بر این مبنا استوار است.

امیدوارم که تا به اینجا شما را خسته نکرده باشم و تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

خب پس تا به اینجای کار متوجه شدید که همه نگرانیها در رابطه با اجرای صحیح و مهندسی شبکه های کامپیوتری مبتنی بر کابل است. بنابراین در ادامه از شما دعوت میکنم که با خلاصه ای از اهم موضوعات مربوط به کابلکشی موفق و نکات کلیدی و ریزه کاری های اون توجه بفرمائید که صد البته در ارتباط با کمی و کاستی های اون از همکاران عزیز و اهل فن پشاپیش عذرخواهی میکنیم.

معمولا فازبندی یک پروژه شبکه عبارتند از فاز معماری ، فاز طراحی و فاز اجرا و البته پس از آن وارد فاز بهره برداری از شبکه خواهیم شد.

فاز معماری بصورت کلی فعالیت تیم معمار شبکه است و عمدتا درگیر محاسبات سنگین ریاضیاتی است که حاصل خروجی آن عمدتا به شکل Network Diagram یا دیاگرام شماتیک شبکه شما خواهد بود و در این فاز نحوه همبندیهای شبکه (توپولوژی های شبکه) چگونگی اجرا و بکارگیری استانداردها و حتی تجهیزات فعال شبکه (Active) که باید بکار گرفته شوند محاسبه دقیق و نهایی میشوند. این فاز بسیار مهم است چرا که هرگونه اشتباه در این فاز باعث خواهد شد که تا ثریا میرود دیوار کج.

فاز طراحی وظیفه تیم طراح شبکه است که با استناد به معماری انجام شده شبکه، طراحی مناسبی برای اجرا ارائه میدهد. این فاز شامل پیاده سازی مسیرهای عبوری کابلها و نوع کابل مناسب برای هر یک از مسیرها، جانمایی ایستگاههای انتقال که از جمله مهمترین آنها جانمایی رکهای میان راهی و همچنین جانمایی نودهای ایستگاههای کاری (Work Station) خواهد بود. ضمنا طراحان شبکه هستند که مسیر عبوری ترافیک (دیتای درحال انتقال در بستر شبکه در یک واحد زمانی) را مشخص میکنند و نحوه عبور خطوط کابل را به لحاظ چگونگی رعایت ایمنی کابلها و شکل استفاده را بیان میکنند. این تیم هرگز به اندازه معماران شبکه درگیر محاسبات نیستند و با استناد به مدارک ارائه شده توسط معماران شبکه، کار طراحی را پی میگیرند هرچند در عمل ممکن است تعاملات بسیاری بین این دو تیم صورت بگیرد.

خیلی نگران نباشید معمولا بسیاری از مجریان شبکه، البته آنهایی که معتقد به کار اصولی و مهندسی هستند، این دو تیم را در هم ادغام کرده اند و ممکن است که هر دو فاز را یک تیم بر عهده داشته باشد. من خیلی موافق این موضوع نیستم مگر اینکه حداقل یک یا دو متخصص در هر دو زمینه در این تیم حضور داشته باشند.

فاز اجرا که به همان اندازه فازهای قبلی اهمیت دارند و شاید به نوعی نتیجه تمام تلاشهای یک تیم مجری شبکه را به نمایش میگذارد. تیمی که مجری این فاز هستند، حتما باید افراد متخصص باشند و شاید یه آگاهی کلی از علم سایر متخصصین تیم از الزامات این گروه است. چنانچه اشکال یا اختلالی در اجرای کار این گروه وجود داشته باشد، معمولا عیب یابی آن به مراتب مشکل تر از سایر فازها خواهد بود چرا که منشاء هر اختلال میتواند نتیجه اشتباه در هر یک از فازها و نه لزوما در فاز اجرا باشد. حالا با من موافق هستید که سپردن اجرای این بخش از کار به گروه برقکاران کاری بسیار اشتباه است؟

با این مقدمه که ممکن است کمی طولانی شده باشد، به چند نکته ضروری که تیم اجرا باید بدانند و البته رعایت آن از الزامات یک اجرای تمیز و بی نقص است میپردازیم.

نود شبکه و تجهیزات انتهایی شبکهنقطه آغازین برای اجرای عملی یک شبکه مبتنی بر کابل، انتخاب نود شماره یک و عبور کابل از مسیر است. فراموش نکنید که کابلهای خود را حتما شماره گذاری نمائید زیرا هنگام همبندی کابل ها با پچ پنلها، این شماره گذاری شما را از سردرگمی و البته مدیر شبکه را در زمان بهره برداری نجات خواهد داد. توجه کنید که عمده مسیر کابلکشی شما در داخل ساختمانهای بویژه اداری اصطلاحا توکار بوده و شما باید کابل را از مسیر لوله گذاری انجام شده درون دیوارها که شما از کم و کیف آنها بیخبر هستید، عبور دهید. قاعدتا در این مرحله از فنر کابلکشی معروف استفاده خواهید کرد ولی به یاد داشته باشید که میزان کشش کابلهای شبکه یکی از مهمترین پارامترهای کارایی مسیر در حین انتقال داده است. بسیاری از افراد متاسفانه از این موضوع آگاهی کافی ندارند و این یعنی شکست پروژه. اگر با این حرف من موافق نیستید، نتیجه آنرا پس از اجرا و در فاز تست فلوک خواهید دید. پس هرگز کابل شبکه را به زور و فشار زیاد از مسیر عبور ندهید چون اگر کشیدگی غیرمجاز (نه حتی پارگی پوسته یا رشته کابل) در طول کابل اتفاق بیفتد حتما آن مسیر به نوعی کارایی حداکثری نخواهد داشت.

کشش غیر مجاز در طول کابلکشی شبکه صدمات جبران ناپذیری به شما وارد خواهد کرد

هرگز کابل را تحت فشارها و کشش های شدید قرار ندهید.

اجرای کابلکشی شبکه در مراکز و کارخانجات صنعتیاگر در یک مرکز صنعتی کار میکنید حتما بخشی از کابلکشی شما از مسیر سینی ها و بصورت روکار عبور خواهد کرد. در این رابطه معمولا شما نباید نگران کشیدگی غیر مجاز در طول کابل باشید اما به شدت توصیه میشود که عبور کابل ها از روی سینی ها مرتب انجام شده و در فواصل معین و برای جلوگیری از آشفتگی و به هم ریختگی کابلها، توسط بست های کمربندی پلاستیکی، کابلها را بصورت منظم به یکدیگر و به سینی ها ببندید. این موضوع به خودی خود نوعی از آرایش کابل محسوب میشود.  دقت کنید که در مناطق حاوی نویز یا احتمال نویز از کابلهای حداقل FFTP و یا SFTP استفاده کنید و اگر لازم شد بخشی از کابل را حتی از لوله های فلزی و یا پلی اتیلنی عبور دهید. حفظ سلامت کابل و پیش بینی خطرات مهمترین وظیفه گروه مجری پسیو است.

کابلکشی شبکه و نحوه محاسبه متراژ کابلبصورت سنتی در تمام محاسبات شبکه حداکثر طول مجاز برای استفاده از کابلهای شبکه مسی، 100 متر است. هرچند این مشکل در گروه کابلهای Cat 6 به بعد تا حدود زیادی حل شده است اما من همچنان توصیه میکنم که این عدد طلایی سنتی را رعایت کنید و برای مسافتهای بیشتر از فیبر نوری استفاده کنید. هرچند اگر در مسیر پیش بینی شده، استفاده از فیبر نوری مقرون به صرفه نبوده و یا توجیه نداشته باشد، معماران شبکه شما در مسیر مورد نظر Repeater و یا سوئیچی که همین نقش را بازی میکند در نظر گرفته اند و تیم طراح جانمایی مناسبی برای آن در نقشه ای که به شما تحویل داده اند، در نظر گرفته اند. پیشنهاد میکنم در نقاط ابتدایی و انتهایی کابل (سر پریز شبکه و سر رک) حداقل 20 تا 30 سانتی متر کابل اضافه درنظر بگیرید که هنگام همبندی با سایر تجهیزات دچار مشکل نشوید و حتی اگر در نظر دارید آرایش مناسب و زیبایی از کابل درون رکها داشته باشید، بسته به نوع و سایز رک و میزان کابلهای ورودی حداقل 2 متر در سمت رک کابل اضافی درنظر بگیرید.

اجرای فیبر نوری outdoor و indoorحال که از فیبر نوری صحبت شده، اجازه دهید همینجا یادآوری کنیم که این نوع کابل از نظر محل و نوع استفاده عمدتا به دو شکل Indoor و یا Outdoor ارائه شده اند و نوع Outdoor آنها که برای استفاده در فضاهای باز طراحی شده اند، میتوانند دفنی و یا کششی باشند.

نصب کیستون شبکه و اتصال کابل شبکه به کیستونشاید مرحله بعدی در اجرای پسیو، همبندی کابل با کانکتورهای مناسب در ابتدا و انتهای آن است. معمولا کانکتوری که در سر Station یا همان کلاینت (ایستگاه کاری) استفاده میشود کیستون است که توسط کابلهای رابط معروف به پچ کورد کامپیوتر یا سایر تجهیزات احتمالا صنعتی مبتنی بر شبکه را به زیرساخت شبکه شما متصل خواهد کرد. دقت کنید فارغ از نوع همبندی (کلاس A یا کلاس B) کابل با کیستون، انتخاب نوع کیستون بسیار مهم است و اصلا تعجب نکنید که کیستون مورد استفاده به عنوان یک تجهیز از شبکه تاثیر مهمی بر کارآیی نهایی شبکه شما خواهد داشت.

 

در رابطه با فیبرهای نوری که معمولا از آنها برای ارتباط بین رکها استفاده میشود (برای مثال اتصال رکی در سالن تولید به رک اصلی در اتاق سرور) در نقاط انتهایی از فیوژن شدن مناسب و صحیح فیبر اطمینان حاصل کنید.

نمونه رک آرایش شدهشاید نقطه آخر کار شما بعنوان تیم مجری پسیو همبندی و آرایش کابل ها در سر رکها باشد. کانکتور متداول سمت رکها پچ پنل ها هستند و پچ پنلها از نظر نوع نصب کیستون دو مدل Loaded و یا Unloaded هستند. تفاوت این دو مدل همانطور که ازنا مشان پیداست، در به همراه داشتن کیستون و یا فاقد کیستون نصب شده بر روی پچ پنل است. من شخصا نوع Unloaded را بیشتر دوست دارم چون دقت همبندی کابل در کیستونهای آزاد عموما بیشتر از کیستونهای فیکس شده بر روی پچ پنل و یا هر تجهیز دیگری است. در نهایت اگر بخواهیم جمعبندی مناسبی در این بخش از شبکه داشته باشیم بهتر است اینگونه بگوئیم که انتقال خط دیتای شما در سمت رکها توسط پچ کوردها از پچ پنل به سوئیچها یا سایر تجهیزات فعال شبکه که در داخل رکها تعبیه میشوند خواهد بود. توجه کنید که پچ پنلها نیز انواع و اقسام متعددی دارند و در نگاه کلی فارغ از کیفیت ساخت، پچ پنل ها میتوانند از نظر نوع کاربرد و استفاده، بمنظور خطوط انتقال داده های شبکه و یا پچ پنلهای مخابراتی باشند. تعجب نکنید یک شبکه خوب یعنی اینکه حتی عبور خطوط تماس تلفنی نیز منعطف طراحی شوند تا ادمین بهره بردار برای انتقال یک شماره تلفن از یک نود به نود دیگر مجبور به کابلکشی مجدد نباشد. حتی پیشنهاد من به شما اینست که برای انتقال خطوط تلفنی نیز از کابلهای شبکه استفاده کنید که درصورت لزوم نودهای شما قابلیت تبدیل به نود شبکه و یا تبدیل به نود تلفن را داشته باشد و اگر قیمت کابل مصرفی برای کارفرما اهمیت دارد، میتوانید یکی از خطوط را با استفاده از کابلهای ارزان و معمولی و برای مثال گروه Cat 5 استفاده کنید.

اگر خسته شده اید از شما پوزش میخواهم ولی هنوز نصب رک، نصب سوئیچها درون رکها و نصب سایر تجهیزات شبکه از جمله پچ پنلها، سیستم روشنایی درون رک و سیستم کنترل دمای درون رک از وظایف شماست که باید آنها را انجام دهید.

امیدوارم که مختصر مقاله پیشرو را پسندیده باشید. به هر حال مطلب و نکته در اجرای شبکه های کامپیوتری بسیار زیاد هستند که ممکن است از حوصله شما مخاطب عزیز خارج باشد.

شرکت داده ورزان کاسپین با تجربه ای طولانی در اجرای شبکه های کامپیوتری با مقیاس کوچک و متوسط، از صفر تا صد در بخشهای Passive و Active (بخش مدیریت شبکه و تجهیزات فعال و امنیت شبکه) همواره مشاور شما خواهد بود و آماده همکاری با شما در پیاده سازی شبکه سازمانتان هستیم. لطفا ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کنید. منتظر نظرات و انتقادات سازنده شما هستیم.

آرایش رک
نمونه آرایش رک
آرایش رک قبل از نصب پچ پنل
نصب کیستون شبکه
نصب کیستون شبکه
کیستونهای نصب شده روی کابل شبکه
نصب پچ پنل و آرایش کابل
نصب پچ پنل آماده بر روی رک
رک آماده برای نصب تجهیزات فعال شبکه از جمله سوئیچ و سرور

نظرات

پیام خود را بنویسید
name message
  • 27/03/2019 جواد

    عالی بود خیلی استفاده کردم دستتون درد نکنه نکات مهمی درباره کابل و کابلکشی شبکه ذکر شده و خیلی لذت بردم. امیدوارم در پروژه‌هاتون موفق باشید.

  • 04/08/2019 حسین

    ممتون مقاله خوبی بود دیدگاه خوبی در رابطه با اجرای پروژه‌های پسیو شبکه داد.

 
ads
 
ads