اشتراک خبرنامه

نرم افزار و وب سایتها

تجارت الکترونیک مفهومی فراگیر است که امروزه بسیاری از مردم روزانه با آن سر و کار دارند ولی مفهوم دقیق آنرا نمیدانند!!!

E-ticaret nedir?
ارسال شده در : 2019-06-04   /   توسط admin   /   نظرات (2)

تجارت الکترونیک چیست؟

همه ما در رابطه با عبارت تجارت الکترونیک بارها و بارها مطلب خوانده و یا آنرا شنیده ایم اما بسیاری از ما تصویر روشنی از واژه تجارت الکترونیک نداریم.

تجارت الکترونیک در بستر شبکه های اجتماعیدر طول روز بارها در فضای اینترنت در رابطه با موضوعات مختلفی جستجو میکنیم و با انبوهی از تبلیغات در تعداد بیشماری از صفحات اینترنتی روبرو میشویم که فارغ از میزان تاثیرشان، هریک سعی در انتقال مطلبی به مخاطب و بازدید کننده دارند و بسیاری از این تبلیغات بعضا تاثیرگذار، روزانه توجه میلیون ها انسان از سراسر دنیا را به خود جلب مینمایند. هدف نهائی آنها فروش کالا و خدمات کسانی است که این آگهی ها را ایجاد و در صفحات مختلفی درج نموده اند.

در یک نگاه کلی و تقریبا آشنا این آگهی ها به همراه فرآیند سفارش کالا و خدمات معرفی شده که منجر به خرید آنلاین و در نهایت انجام امور تجاری میشود را میتوان تجارت الکترونیک نامید مشروط بر حذف استفاده از اسناد و مدارک کاغذی معمول که در تجارت های سنتی رایج هستند. موضوع مهم در تعریف تجارت الکترونیک بخش حذف اسناد کاغذی و منتهی شدن فرآیند سفارش به خرید آن هم بصورت آنلاین است. با این تعریف و کمی تامل حتما متوجه این موضوع شده اید که از نظر تعریف شیوه های تجارت نوین ، در کشورهایی که هنوز توسعه نیافته اند و حتی در حال توسعه به شمار میروند، بسیاری از خدمات حتی دولتی که تحت عنوان جذاب تجارت الکترونیک به مردم عرضه میشوند، اساسا در این دسته از تجارت قرار نمیگیرند.

اساس تجارت الکترونیک در مبادله الکترونیکی داده ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر است و با این دیدگاه در سال 1997 میلادی، توسط کمیسیون اروپایی تعریف زیر بعنوان تعریف جامع از تجارت الکترونیک ارائه گردیده است:

"تجارت الکترونیک، مبتنی بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده ها شامل متن، صدا و تصویر است و فعالیت های مختلفی از قبیل مبادله الکترونیکی کالا و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال ، انتقال الکترونیکی وجوه و سهام ، بارنامه الکترونیکی ، طرح های تجاری ، طراحی و مهندسی مشترک ، منبع یابی ، خریدهای دولتی و بازاریابی مستقیم کالا و خدمات پس از فروش را شامل میشود."

مهمترین ویژگی های تجارت الکترونیک چیست؟

شاید از میان دهها ویژگی که تجارت الکترونیک به دنیای امروز هدیه کرده است، موارد زیر را از همه مهمتر دانست:

  • حذف فرآیندهای غیر ضروری در امور تجاری - بنظر شما با وجود ابزارهایی چون Skype و انواع ویدیو کنفرانس ها و پست الکترونیک و نظایر آن، در دنیای امروزی ملاقات حضوری برای شکل دادن یک تجارت، چقدر ضروریست؟
  • کاهش هزینه مبادلات – نظر شما چیست؟ آیا با توجه به امکان انتقال و مبادله مطالب و خدمات بصورت غیر حضوری ، آیا هزینه شما بعنوان خریدار خدمات و هزینه ارائه کننده خدمات کاهش نمی یابد؟ من برای بسیاری از خدماتی که برای مشتریانم ارائه میکنم از امکاناتی چون Remote Desktop استفاده میکنم!!!
  • کاهش هزینه های کاغذبازی – امروزه برای دریافت و یا ارائه خدمات و کاها نه فروشندگان و نه خریداران، اصراری بر دریافت فاکتور کاغذی ندارند و همه ما ترجیح میدهیم فاکتور خود را بصورت الکترونیکی دریافت و یا صادر کنیم.
  • دسترسی سریعتر مشتریان به بازارهای جهانی – فقط یک جستجوی ساده در اینترنت لازم است تا به همه اطلاعاتی که در رابطه با نیازتان دارید برسید.

علاوه بر ویژگیهای مطرح شده، فناوری تجارت الکترونیک مزایایی را نیز بوجود آورده است که بسیار جذاب هستند و بنظر میرسد امکان حذف آنها از زندگیهای امروزی کاری محال باشد. شما چند نمونه از این مزایا را می شناسید؟ من مواردی از جمله تنوع در عرضه محثولات و خدمات با در نظر داشتن نظرات و سلایق مشتریان و ایجاد فضای رقابتی شدید را از جذابیتهای تجارت الکترونیک میدانم.

مقایسه کالا یکی از مزایای کسب و کار آنلاین برای مشتریان شماستشاید یکی از بارزترین اشکال تجارت الکترونیک که هر کسی در زمان کوتاهی میتواند تصور کند، فروشگاه الکترونیکی است. در یک فروشگاه الکترونیکی، شما به راحتی وارد فروشگاه مورد نظرتان شده و از کالاهای آن بازدید میکنید و پس از بررسی و مقایسه کالای مورد نظرتان با سایر کالاهای مشابه و اطمینان از کیفیت ، قیمت و همه آن چیزی که برای شما مهم است تنها با چند کلیک کالای مورد نظرتان را به سبد خرید خود اضافه کنید. تا اینجای کار هرچند کار بزرگی انجام داده اید ولی هنوز تجارت الکترونیک صورت نگرفته است. از زمانی که با پرداخت مبلغ کالا آن هم بصورت آنلاین و الکترونیکی فرآیند خرید خود را کامل میکنید تا زمان رسیدن کالا به دستتان که البته ردگیری آن هم الکترونیکی برای شما مقدور خواهد بود، یک تجارت الکترونیک برای شما و فروشنده کالا یا خدمات مورد درخواستتان رقم خورده است و اگر شما طرف فروشنده در این تجارت بوده اید بهتر است به تجارت بعدی فکر کنید.

فراموش نکنید همه چیز به این سادگی نیست. تجارت الکترونیک برای دستیابی به اهداف مورد نظر خود پیچیدگیهای فراوانی دارد و البته که نیازمند پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری فراوانی است از جمله ابزارهای مالی و امکانات مربوط به پرداخت الکترونیکی پول ، ثبت سفارش ، کنترل موجودی و ارسال کالا و ردگیری آن که همه این موارد و بسیاری دیگر از الزامات تجارت الکترونیک محسوب میشوند.

در رابطه با زیر ساخت های تجارت الکترونیک هم میتوان مباحث زیادی را مطرح کرد. شاید مهمترین مباحث زیرساخت در تجارت الکترونیک ، فن آوری های مخابراتی و ارتباطی همچون شبکه اینترنت ، شبکه های پست ، تلگراف ، تلفن و حتی شبکه های ارزش افزوده و خدمات داده ای که عمدتا بنام VADS (Value Added Networks) باشند.

امیدوارم که خسته نشده باشید چون هنوز موارد بسیار مهم دیگری داریم. در کنار تعاریف ارائه شده از تجارت الکترونیک و معرفی زیر ساخت های نرم افزاری و سخت افزاری، پایگاه های داده ای و ارتباطی زیر ساخت اصلی یک تجارت الکترونیک را تشکیل میدهند چرا که نتایج همه جستجویی که شما انجام دادید از این پایگاه داده ها استخراج و در اختیار شما قرار گرفته اند.

 

و اما نکته پایانی

تجارت الکترونیک از نظر نوع مبادلات تجاری اقسام مختلفی دارند که به شرح زیر هستند:

1- متداول ترین نوع تجارت الکترونیک B2C نامیده میشود. در این نوع مبادله تجاری، یک طرف بنگاه تجاری و طرف دیگر مشتری کالا یا خدمات قرار دارد. حتما درست حدس زده اید، امور مسافرتی ، فروش کتاب ، ارسال گل و هدیه و کارت پستال ، فروش مواد غذایی ، فروش لباس و جواهرات و ... از این دسته هستند.

2- نوع دیگر عمداتا مزایده و مناقصه نامیده میشود که به C2C شناسایی میشوند این گروه تجارت بین مشتری و مشتری صورت میگیرد. بله درست است حتما شما هم برای خرید خودرو و یا لوازم دست دوم از سایتهایی استفاده میکنید که ممکن است دوستان شما همان کالا را برای فروش در سایت مورد نظر گذاشته باشند.

3- تجارت بین یک بنگاه با بنگاه دیگر نوع دیگری از تجارت الکترونیک است که عمدتا با واژه B2B شناسایی میکنیم. زنجیره تامین قطعه سازان صنعت خودرو که نمایشی تمام عیار از تعاملات بین تامین کنندگان است، بهترین نمونه این دسته است.

4- اما یک نوع مهم از این تجارت را با شناسه C2A معرفی میکنند که شامل انواع مبادلات تجاری بین شرکتها و سازمانهای دولتی است. موافق هستید که پرداخت عوارض و مالیات و ... از این دسته تجارت الکترونیک هستند؟

شاید یکی از رایج ترین شیوه های تجارت الکترونیک راه اندازی فروشگاه آنلاین باشد. باتوجه به مطالب اشاره شده باید مطمئن شوید که فروشگاه آنلاین مورد نظر شما، همه مراحل تعریف شده در تجارت الکترونیک را شامل میشود. اگر مایل هستید که تجارت الکترونیک خود را راه اندازی کنید و قصد دارید این کار را با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی شروع کنید، میتوانید با ما در تماس باشید. فروشگاه الکترونیکی طراحی شده توسط شرکت داده ورزان کاسپین ضمن رعایت کلیه اصول برنامه نویسی و SEO، امکانات بسیار وسیع و کاملی را در اختیار شما قرار داده است. این امکانات از مرحله ورود کاربر به فروشگاه تا خرید و ارسال کالای مورد نظر توسط فروشگاه و دریافت آن توسط خریدار را دربرمیگیرد. نکته مهم فروشگاه ما این است که با زبانهای مختلفی از جمله فارسی، ترکی، روسی، انگلیسی و سایر زبانها کار میکند و امکان پرداخت آنلاین به همه کارتهای بانکی شتابی داخل و خارج از کشور را دارد. پیشنهاد میکنم دموی فروشگاه آنلاین را ببینید و درصورتیکه تصمیم دارید امکانات مدیریتی و کنترل پنل آنرا نیز بررسی کنید، کافی است با ما تماس بگیرید و یا در واتساپ برای من پیام بفرستید تا نام کاربری و رمز عبور مدیریت فروشگاه را در اختیار شما قرار دهیم.

موافق هستید که تجارت الکترونیک نیازمند زیرساخت های صحیح ، اصول بانکی روان و شفاف و مدیریت صحیح است؟

در باره کسب و کار آنلاین در مقاله دیگری مفصلا صحبت خواهیم کرد. لطفا همچنان همراه ما باشید.

شرکت داده ورزان کاسپین مجری طراحی و راه اندازی کسب و کار آنلاین شما خواهد بود. ساخت فروشگاه اینترنتی خود را به ما بسپارید.

#فروشگاه_اینترنتی ، #کسب_وکار_آنلاین ، #فروشگاه ، #فروش_آنلاین ، #شرکت_داده_ورزان_کاسپین ، #خرید_اینترنتی ، #خرید_آنلاین

نظرات

پیام خود را بنویسید
name message
  • 15/03/2019 حسن اکبرزاده

    سلام خیلی ممنون از مقاله کامل در رابطه با تجارت آنلاین و فروشگاه اینترنتی که مراحل موفقیت و نکات مهم در رابطه با یه تجارت الکترونیک موفق رو بخوبی تشریح کرده. من دموی آنلاین فروشگاه الکترونیک شما رو هم بررسی کردم خیلی امکانات عالی داشت و کامل بود. من قصد راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین رو دارم اگه زحمتتون نباشه لطفا قیمت و شرایط راه‌اندازی فروشگاه آنلاین رو برام ایمیل کنید. من همین نسخه که دمو رو سایتتون گذاشتید رو میخوام. akbarzadeh1369@yahoo.com

  • 20/04/2019 امیر

    کلیات مطلب تجارت الکترونیک بصورت خلاصه در متن شما اومده. تجارت الکترونیک به یکی از علوم مهم در دانشگاههای معتبر دنیا تبدیل شده و همه مردم از این تکنولوژی استفاده میکنند و روشهای تجارت الکترونیک زندگی امروز رو خیلی راحتتر کرده. من موافق متن شما هستم و نمونه دموی فروشگاه آنلاین شما رو هم دیدم و تبریک میگم به شما بخاطر این تلاشتون. من به شخصه تجربه زیادی در تجارت الکترونیک و بازاریابی الکترونیکی و همینطور ارزهای دیجیتالی دارم. اگه زمینه همکاری وجود داشته باشه خیلی خوشحال میشم در خدمتتون باشم. ارادتمند شما امیر سید تقوی

 
ads
 
ads