اشتراک خبرنامه

نرم افزار و وب سایتها

وب سایت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ برای اینکه وبسایت خوبی داشته باشیم به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟ دانستنیهای ضروری قبل از سفارش وبسایت

İyi bir web sitesinin özellikleri nelerdir?
ارسال شده در : 2019-01-18   /   توسط admin   /   نظرات (4)

ویژگیهای یک وبسایت خوب چیست؟ قبل از اقدام به سفارش یک وب سایت، حتما به نکات مهم و ضروری توجه داشته باشید.

تقریبا همه صاحبان کسب و کارها ی موفق در دنیای رقابتی امروز، احتیاج به معرفی و بیان ویژگیهای خود و خدمات خود دارند در غیر اینصورت از قافله رقابت جا خواهند ماند. در این میان وب سایت ها نقش بسیار موثری را ایفا میکنند چرا که همیشه شما را در دسترس عموم نگه داشته و به نوعی بعنوان معتبرترین محل معرفی و نمایش توانمندیهای شماست.

مهمترین پرسش برای همه آنهایی که موفقیت در کار را یک اصل بدون مذاکره میدانند اینست که تعریف یک وب سایت خوب چیست و چگونه میتوانند یک وب سایت خوب داشته باشند. برای پاسخ به این سوال باید اندکی صبور باشید چرا که یک وب سایت خوب و کارآمد مانند بسیاری از لوازم و ابزارهای کار از نقطه نظرهای متفاوتی مورد سنجش قرار میگیرد. اجازه بدهید برای مقدمه یک سئوال ساده از شما بپرسم. بنظر شما خودروی بنز مناسب است و یا یک وانت شورلت ؟!!! شاید از این سوال متعجب شوید اما حتما پاسخ درستی به آن داده اید. بسته به کاربردی که برای خودرو در نظر دارید، ممکن است هیچ خودرویی را نتوانید جایگزین یک وانت نمائید هرچند بنز از دسته خودروهای لوکسی است که همه ما آنرا دوست داریم.

یک وب سایت از چندین نظر مورد سنجش قرار میگیرد. در یک جمعبندی کلی باید بدانیم که هدف از داشتن یک وب سایت چیست؟ و آیا وب سایت مورد نظر کاملا شخصی خواهد بود و یا قرار است بعنوان یک منشی تمام وقت ویترین تجاری ما باشد؟

در یک نگاه دقیقتر یک وبسایت از جنبه های زیر قابل بررسی میباشد:

 • جنبه برنامه نویسی وب سایت
 • جنبه گرافیکی و Design وب سایت
 • جنبه محتوایی وب سایت
 • جنبه تحلیل کد و اخذ امتیاز از موتورهای جستجوگر مانند google و افزایش رتبه

همانطور که متوجه شدید مجموعه ای از عوامل در تعریف مفهوم یک وب سایت خوب دخیل هستند بنابراین طبیعی است که بسیاری از افراد در انتخاب یک وب سایت دچار سردرگمی و بعضا تصمیم گیری اشتباه میشوند. اجازه دهید برای اینکه قدری اطلاعات خود را در این مورد تقویت کنیم یک بررسی اجمالی روی موضوعات طرح شده داشته باشیم و مفهوم هریک را عمیقتر بررسی کنیم. مطمئنا داشتن اطلاعات کافی باعث تصمیم گیری درستتر و در نتیجه موفقیت در کسب و کار و رسیدن به نتیجه درست و مطلوب خواهد شد.

جنبه برنامه نویسی وب سایها

جنبه های برنامه نویسی وبسایت هاشاید یکی از مهمترین جنبه های شناسایی یک وبسایت قوی و خوب، جنبه برنامه نویسی وب سایتها است که از چشم شما پنهان می ماند. مدل برنامه نویسی، انتخاب زبان مناسب برای برنامه نویسی مورد نظر، رعایت دقیق قوانین و دستورالعملها و استانداردهای برنامه نویسی، پرهیز از کدهای اضافی، اتخاذ الگوریتم مناسب و درست و بسیاری از مطالب دیگر، همه و همه در موفقیت و عملکرد صحیح یک برنامه موثر است. فراموش نکنیم که وب سایتها نیز برنامه ها و یا همان نرم افزارهای کامپیوتری هستند که در بستر اینترنت و در واقع بر بستر شبکه های کامپیوتری عمل میکنند و به شدت وابسته به مدل برنامه نویسی و مجموعه ای از عوامل طراحی و پیاده سازی هستند. از طرف دیگر عامل مهمی نظیر تحلیل کد توسط رباتهای اینترنتی و موتورهای جستجوگر به مجموعه قواعد و قوانین برنامه نویسی اشراف داشته و وبسایتها (در واقع کدهای نرم افزاری وبسایتها) را آنالیز کرده و به آنها امتیاز میدهند. در این میان رعایت اصول نگارش برنامه های وب و حتی سرعت لود شدن صفحات آن و چگونگی استفاده از تصاویر در صفحات حتی رعایت قوانین سایزبندی متون و تصاویر، رتبه ای را از نظر فنی برای سایت مورد استفاده شما در نظر میگیرند که شاخصی بسیار مهم در رتبه بندی سایت محسوب میشوند. هدف شما از داشتن سایت چیست؟ آیا مایل هستید که بزودی در صفحه اول موتورهای جستجو قرار بگیرید؟ اگر پاسخ شما به این سوال منفی است، من به شما میگویم که هزینه برای خودتان درست نکنید چون احتمال اینکه دیده شوید و یا مخاطبان جدیدی را جذب کنید خیلی خیلی کم است و در نتیجه شما سرمایه گذاری نکرده اید بلکه هزینه کرده اید.

جنبه گرافیکی و Design وب سایت

جنبه های گرافیکی یک وبسایتیکی از جنبه های چشمگیر در هر وبسایتی جنبه گرافیکی و یا اصطلاحا Design آن است. شاید این بخش بیش از سایر بخشها در جذب مخاطبین موثر بوده و حتی بیشترین توجه شما را بعنوان یک سفارش دهنده برای یک وبسایت به خود اختصاص میدهد. فراموش نکنید که این بخش ارتباط مستقیمی با برنامه نویسی وبسایت شما دارد هرچند در یک سطح دیگر. چرا که در بخش طراحی درج تصاویر و مالتی مدیا از جمله فیلم و موزیک بیشتر در دید قرار گرفته و کاربران نهایی و مالکان وب سایت ها از کدهای پشت پرده این بخش وبسایت بی خبر هستند. برای اینکه بیشتر این موضوع روشن شود میتوانید وبسایتهای زیادی پیدا کنید که ظاهری بسیار زیبا و فریبنده دارند ولی در موبایل یا تبلت به درستی نمایش داده نمی شوند و یا محتوای خوانایی و نظم خود را از دست میدهد. از این موضوع که بگذریم نکته مهم در بخش طراحی، سهولت دسترسی به مطالب سایت و لینک های آن و محل قرارگیری تصاویر و محتوا و نوع چینش آنها بسیار مهم است. یادمان باشد که اگر مخاطب با ورود به یک وب سایت نتواند به سادگی به محتوا و اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کند، وبسایت را ترک خواهد کرد. این بخش علاوه بر تاثیر به سزایی که در جذب مخاطب شما دارد، در جذب موتورهای جستجو نیز نقش موثری را ایفا میکند. سایتی که از تصاویر سنگین، فرمتهای ناصحیح، ترکیب غیر منسجم مطالب، پخش موزیک نامرتبط و یا فیلمهای مکرر استفاده کرده است، زمان بیشتری برای لود مطالب احتیاج داشته و متعاقبا امتیاز منفی بیشتری به خود جلب میکند. با طراحی وبسایت احساسی برخورد نکنید چرا که اگر شما به دلیل عدم رعایت استانداردها و اصول طراحی، یک امتیاز بگیرید، رقیب شما مخاطب شما را از دست شما خواهد گرفت و این یعنی شکست. در مجموع عوامل طراحی استفاده از ترکیب بندی رنگها، تصاویر، فیلم، موزیک و متن درحال نمایش در سایت است و هر یک از آنها دارای اصول و استانداردی که نباید دست کم گرفته شوند.

توجه داشته باشید که هر طرحی برای هر وبسایتی مناسب نیست. بنظر شما یک سایت تجاری میتواند شبیه سایت یک رستوران و یا شبیه سایت یک برند پوشاک باشد؟!!!

جنبه محتوایی وب سایت

جنبه محتوایی وب سایت هااین بسیار مهم است که شما مطالب وب سایت خود را با آگاهی کامل و قواعد نوشتاری صحیح انتخاب کنید. یادمان باشد که هدف نهایی از داشتن یک وبسایت خوب این است که محتوای مناسب و مفیدی را در اختیار کاربران خود قرار دهیم و با ظرافت و البته بدور از بزرگنمایی و با گفتاری صادقانه توانمندی خود و خدمات خود را معرفی نمائیم. شاید تولید محتوا یکی از موثرترین موضوعات در جذب مخاطبین و رتبه بندی سایت است و در پس پرده دارای قواعدی بسیار مهم در رابطه با نحوه نگارش که بی شک مهر تائیدی بر خوب بودن و ارزشمند شدن سایت شما خواهد بود. همه تلاشها برای تولید یک وبسایت اینست که بتواند مخاطبی را برای شما جذب کند و فارغ از جنبه های برنامه نویسی که کاربر نهایی از آن بیخبر است و یا حداقل کمترین توجه را به آن خواهد کرد، مطالب منتشر شده بر روی سایت است که برای او اهمیت دارد و در واقع هدف نهایی کاربر از ورود به سایت استفاده از مطالب آن است. جذابیت مطالب و محتوای یک سایت اصل اولیه بازگشت مجدد کاربر به سایت است. همانطور که حدس زده اید نگارش محتوای وب سایت نیز دارای اصول و استانداریست که اگر هدف شما موفقیت است، باید این اصول را بکار بندید. بعنوان مثال نحوه تیتربندی، پرهیز از کپی مطالب از سایر منابع بویژه بکارگیری آنها بدون ذکر منبع، رعایت حداقل و حداکثر کلمات بکار رفته در صفحه، توالی مطالب و بسیاری از موضوعات دیگر میتواند یک محتوای خوب را برای صفحات وب سایت رقم بزند. حال اگر وب سایتی که شما استفاده میکنید دارای برنامه نویسی قوی و طراحی مناسبی نیز باشد، مطمئن باشید که شما قدم بزرگی به سمت هدف خود برداشته اید و این یعنی خود موفقیت.

جنبه تحلیل کد و اخذ امتیاز از موتورهای جستجوگر مانند google و افزایش رتبه

جنبه های تحلیل کد وبسایت ها و برنامه نویسیرعایت همه جنبه هایی که بررسی کردیم در نهایت یک هدف بسیار مهم را دنبال میکنند و آن اینست که شما در رابطه با مطلبی که از طرف کاربران و مخاطبین مورد جستجو قرار میگیرد، اولین پیشنهاد موتورهای جستجو باشید. معمولا مخاطبین تمام توجه خود را منعطف به چند لینک برتر پیشنهاد شده از طرف موتورهای جستجو میکنند و اگر شما به دنبال موفقیت هستید، باید در صدر لینکهای پیشنهادی باشید. همه موتورهای جستجوگر دارای هوش هستند که میتوانند سایتها را بررسی کرده و در نهایت با توجه به جمیع جهات و امتیازهایی که یک وب سایت در هر بخش به خود اختصاص میدهد، رتبه ای در نظر بگیرند و نتایج خود را براساس این رتبه بندی به کاربران ارائه نمایند. نگران نباشید، ابزارهای بسیاری تولید شده اند که میتوانند شما را در انتخاب وبسایت یاری نمایند. یک برنامه نویس و یا تیم طراحی خوب نیز محصول تولید شده خود را با این ابزار ارزیابی کرده و از رعایت همه جوانب کار خود مطلع میشود تا چیزی از اصول تولید وبسایت را از قلم نیاندازد. ممکن است که شما آگهی های بسیار زیادی در رابطه با طراحی وبسایت ببینید که همه طراحان آنها ادعا کرده اند که وبسایتی ایده آل برای شما میسازند و البته قیمت آنها نیز بسیار ناچیز است!!! اینها همه تله و دامهایی هستند که بسیاری از استفاده کنندگان آلوده آن شده و دیگر رهایی از آن برایشان مشکل خواهد بود. این نکته کلیدی را بخاطر داشته باشید که اگر وبسایت شما نمره منفی دریافت کند، تغییر در آن بسیار دشوار و طاقت فرسا خواهد شد زیرا اعتماد موتورهای جستجو از سایت شما سلب شده و به سادگی نمیتوانید عکس آنرا اثبات نمائید. پس هوشیار باشید و شاید بی ربط نباشد که هیچ ارزانی بی حکمت نیست.

در یک جمعبندی با نگاهی کلی و جامع، میتوانیم حداقل 10 ویژگی برای یک وبسایت خوب درنظر بگیریم. این 10 ویژگی عبارتند از:

1- هر وبسایتی باید دارای یک طرح و نقشه برای پیاده سازی باشد به شکلی که مخاطب یا کاربران شما پس از ورود به سایت به سادگی متوجه عملکرد آن و قسمتهای مختلف سایت بشوند. نتیجه اینکه رعایت این اصل، شاخص کاربرپسند بودن سایت را تقویت کرده و موجب بهبود رتبه سایت یا SEO سایت شما خواهد شد.

2- نمایش محتوای اصلی و هدف اصلی شما در مهمترین بخشهای سایت چرا که کاربری که به سایت شما وارد میشود حریصانه به دنبال اصل مطلب و خدمات و محصولاتی است که در حال جستجوی آن است. بهتر است با تعداد لینکهای اضافی و کلیک های متعدد کاربرانتان را کلافه نکنید چون در اینصورت به دلیل حس سردرگمی که به او دست میدهد، بزودی برای همیشه سایت شما را ترک خواهد کرد.

3- یادتان باشد که سایت شما نقش یک منشی همیشه حاضر و در دسترس را ایفا میکند. اطلاعات تماس و ارتباط با خودتان را همیشه در دسترس قرار دهید و سعی کنید این اطلاعات دم دست و جلو چشم کاربرتان باشد زیرا درصورتیکه کاربر شما احساس کند که به خدمات و محصولات شما احتیاج دارد و اگر محتوای سایت شما توانایی شما را در ارائه خدمات و محصولات مورد نظر اثبات کرده باشد، اولین چیزی که برای کاربر شما که اکنون به یک مخاطب تبدیل شده است اینست که چگونه با شما ارتباط پیدا کند.

4- دقت کنید یکی دیگر از مشخصه های وب سایت خوب اینست که دارای نام های واضح برای لینکها و منوها باشد. استفاده از نامهای واضح و مشخص و استاندارد در نامگذاری لینکها و منوهای سایت شما، حس بسیار خوبی در کاربر سایت ایجاد خواهد کرد و مانع از ایجاد سردرگمی و گم شدن وی در صفحات غیر مرتبط خواهد شد.

5- امنیت وبسایت شما بسیار مهم است چه از نظر محتوا و چه از نظر برخط بودن و در دسترس بودن همیشگی. برای این منظور راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که سایت شما را از انواع حملات و خارج شدن سایت از دسترس دیگران محافظت کند. از تیم طراح و برنامه نویس سایت مطئمن شوید که دارای دانش کافی در حوزه تامین امنیت وب و نرم افزار هستند.

6- نقش شبکه های اجتماعی در هدایت مخاطب به وبسایت را فراموش نکنید. حدالمقدور سعی کنید وبسایتی را تهیه کنید که قابلیت نشر اطلاعات در شبکه های اجتماعی را داشته باشد زیرا انتشار بخش جذاب محتوای شما در شبکه های اجتماعی، منجر به افزایش بازدید کنندگان سایت و افزایش رتبه سایت شما خواهد شد.

7- نمایش مناسب سایت و محتوای آن در دستگاههای هوشمند نظیر موبایل و تبلت را بعنوان یکی از شاخصهای انتخاب خود قرار دهید. یادتان باشد که هدف شما از داشتن وبسایت جذب همه مشتریان احتمالی است نه بخشی از آنها و مطمئن باشید که امروزه استفاده مفید از زمان بسیار مورد توجه است پس ممکن است مدیر یک شرکت یا موسسه پس از پایان وقت کاری و در حین مراجعه به منزل با استفاده از موبایل خود به دنبال خدمات و یا محصولاتی باشد که شما ارائه کننده آن هستید.

8- صفحه سوالات متداول را در سایت خود فراموش نکنید. با گسترش اطلاعات در دنیای امروز، مخاطب به کسی اعتماد میکند که پاسخ سوالاتش را از او دریافت میکند. این موضوع احساس امنیت و آرامش را در مخاطبان بوجود می آورد و استرس آنها را از بین میبرد. مضافا اینکه بسیاری از سوالات در ذهن مشتریان، تکراریست پس شما میتوانید به راحتی پاسخگوی آنها باشید.

9- برای وبسایت خود یک میزبان خوب اختیار کنید. اصطلاحا آدرس اینترنتی وبسایت شما را دامنه یا Domain و فضایی که نرم افزار و محتوای وبسایت شما در آن ذخیره میشود تا در دسترس عموم قرار گیرد را هاست (Host) میگویند. شاید باورش قدری سخت باشد اما مشخصات سرورهایی که هاست شما در آن قرار گرفته است از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طول عمر آن و میزان در دسترس بودن و سرعت پاسخگویی آن از اهم موارد مورد توجه موتورهای جستجوست.

10- پیشنهاد من به شما اینست که از محتوای نامربوط و موسیقی، فیلم، فلش و هر چیزی که بصورت اتوماتیک و خودبخود شروع به پخش میشوند به جد اجتناب کنید. در بسیاری از موارد این موضوعات باعث کندی سرعت سایت شما و درنهایت ایجاد حس نارضایتی در کاربران سایت میشود بنابراین اگر نیازی به درج چنین مطالبی برای شما ضروریست حتما در محل قرار دادن این محتوا دقت کافی داشته باشید هرچند مجددا پیشنهاد میکنم که از درج اینگونه موارد در سایت خود اجتناب کنید.

بخاطر داشته باشید که در دنیای امروز، اطلاعات به سادگی در دسترس افراد قرار میگیرد و آنهایی موفق هستند که اطلاعات درست را در زمان و مکان درستی در اختیار دیگران قرار میدهند. امروزه تجارت کالا و خدمات فراتر از مرزهای جغرافیایی مد نظر است و شما باید در این رقابت نفس گیر اولین باشید تا موفق شوید. بهتر است بدانید که مخاطبین شما ممکن است به زبان دیگری غیر از زبان مادری شما سخن میگویند. با در نظر گرفتن این همه ظرافتی که خیلی وقتها رقبای شما از آن غافل هستند، نظر شما در رابطه با داشتن وب سایت چند زبانه چیست؟ آیا موافق این هستید که حالا که باید برای موفقیت خود، بر روی انتشار صحیح اطلاعات در سایت و شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری کنید، بهتر است وبسایتی داشته باشید که مخاطبین انگلیسی زبان، ترک زبان، فارس، عرب و ... نیز بتوانند از خدمات و کالاهای شما آگاه شوند؟

شرکت داده ورزان کاسپین با در نظر گرفتن همه موارد فنی در تولید وبسایت و محتوی، همراه شما خواهد بود و شما میتوانید با خیال آسوده طراحی و برنامه نویسی وبسایت و یا فروشگاه آنلاین کسب و کار خود را به ما بسپارید.

#وبسایت_حرفه_ای ، #طراحی_وبسایت ، #خرید_فروشگاه_آنلاین ، #شرکت_داده_ورزان_کاسپین ، #WEB

نظرات

پیام خود را بنویسید
name message
 • 02/03/2019 امید پیرزاده

  سلام و درود بر شما خیلی ممنونم از مقاله خوبی که نوشتید خیلی خلاصه و کامل دید درستی از کلیات انتخاب یه وبسایت به من داد. حالا فهمیدم که دنبال چه چیزی باید باشم و تصمیم گرفتم دوباره جمعبندی کنم کارامو و با دید درست انتخاب کنم. فکر میکنم به زودی با شما تماس خواهم گرفت. ممنون از زحماتتون امید پیرزاده

 • 24/03/2019 جلال

  سلام به دوستان عزیز داده ورزان کاسپین خیلی ممنون از متن خوب و تاثیرگذارتون. فکر میکنم که اطلاع داشتن از ویژگی های یک وب سایت خوب کمک زیادی در شناسایی سایت و زیرساخت وبسایت داشته. من به شخصه مقاله خوب شما رو پسندیدم و فکر میکنم بطور جامع ۱۰ ویژگی وب سایت خوب رو شما به درستی و روشن بیان کردید و امیدوارم که موفق باشید. من از مطالب شما استفاده کردم و با اجازتون این محتوارو برای کارهای خودم و تبلیغات و مذاکراتم استفاده خواهم کرد. سپاس

 • 08/07/2019 حسین

  ممنون از مطلب خوبتون به نظر من توجه به ویژگی های مهم که باعث افزایش کارایی یه وبسایت میشه خیلی خوب طبقه بندی شده و توضیح داده شده. من بعنوان یه کاربر خودم این مسئله رو تجربه کردم و متاسفانه خیلی از همکارای شما با تحویل یه وبسایت وردپرسی که اعتراف میکنم تا یه مدتی هم توجه منو به عنوان خریدار جلب کرده بود و هیجان زده بودم توجهی به اینکه وبسایت چه اهدافی رو در نهایت دنبال میکنه، ندارن و کاربر رو دچار مشکلات و مایوسی خاصی میکنن. به هرحال مقاله شما چشم انداز خوبی از اینکه موقع خرید یا سفارش وب سات برای من ایجاد کرد. مرسی

 • 12/02/2020 The best sites http://dvc1.com ShaneShend

  The best sites http://dvc1.com

 
ads
 
ads